Nikad nije kasno

Date:21. stu 2014.

Sredinom srpnja 2014. započeo je projekt “Nikad nije kasno” koji provodi Udruga Zora zajedno sa partnerima Sigurnom kućom Čakovec i Centrom za socijalnu skrb sa svojom podružnicom Obiteljski centar. > Projekt podržava Ured za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Republike Hrvatske u visini od 20.000 kn.

Samo obiteljsko nasilje ne započinje i ne završava na uzrokovanju i nanošenju fizičkih boli i ozljeda, nego se u njega ubrajaju i mnogo skriveniji načini ophođenja kao što su psihičko, ekonomsko, seksualno nasilje. U našem društvu često se samo fizičko nasilje prepoznaje i smatra ozbiljnim, dok se prema drugim oblicima i vrstama nasilja gleda sa podsmijehom.
No, svi oblici nasilja u obitelji jednako su destruktivni po osobu, obitelj i društvo u cjelini.
U sklopu projekta svi partneri će zajedno djelovati i održati razne edukativno-informacijske aktivnosti za prepoznavanje, suzbijanje i prevenciju svih oblika nasilja u obitelji u Čakovcu, Murskom Središću i Prelogu.

Ciljevi projekta su
-Informiranje stanovništva ruralnih područja MŽ o uslugama i mjestima (udrugama/institucijama) gdje mogu besplatno koristiti vezano uz zaštitu i prevenciju nasilja u obitelji
-Prepoznavanje različitih oblika nasilja u obitelji i povećani broj traženje pomoći
-Edukacija javnosti i predstavnika udruga/institucija/škola o vrstama nasilja u obitelji i prevenciji te umrežavanje u zajedničkom radu na rješavanju problema
-Poticanje muškaraca na uključivanje u suzbijanje različitih oblika nasilja u obitelji
-Senzibiliziranje javnosti o posljedicama nasilja u obitelji po društvo i destigmatizacija žrtvi.

Zajedno se moramo potruditi u širenju točnih informacija i rušenju predrasuda i mitova vezanih uz obiteljsko nasilje, kao i sve oblike nasilja u obitelji. Nikad nije kasno za djelovanje, nikad nije kasno za izaći iz kruga nasilja, novi početak je moguć i svi imamo pravo na život bez nasilja.
Sve to neophodno je da društvo u cjelini napokon pogleda istini u oči i pojmi obiteljsko nasilje kao problem koji se tiče svih nas, a čije je rješavanje uistinu neodgodivo.
Udruga Zora, Centar za socijalnu skrb i Centar za socijalnu skrb podružnica Obiteljski centar, Sigurna kuća i ostali suradnici raditi će sa korisnicima/cama koje će se javljati tijekom projekta, kako bi im pomogli sukladno njihovim problemima i potrebama vezanim uz obiteljsko nasilje.

Pozivamo sve koji trebaju pomoć vezano uz obiteljsko nasilje da se u Međimurskoj županiji jave:

112
Jedinstveni broj za hitne službe na koji možete prijaviti hitnu situaciju, nesreću ili prijetnju za ljudske živote, imovinu, okoliš i kulturna dobra.
192 – Policija, za hitnu intervenciju u slučajevima nasilja
040/391-920 Centar za socijalnu skrb Čakovec, ako želite dogovoriti sastanak s djelatnicima Centra vezano za razvod, povjeravanje djece, nasilje u obitelji, ili bilo koje drugo pravo vezano za Obiteljski i Zakon o socijalnoj skrbi, www.czss-ck.hr
Podružnica CZSS-a Obiteljski centar pruža usluge savjetovanja (psihologinja, pravnica, socijalna radnica), 040/395 927, e-mail: obiteljski.centar.medjimurske.zupanije@ck.t-com.hr
Sigurna kuća Čakovec, Dom za žrtve obiteljskog nasilja http://sigurnakuca-medjimurje.hr/ – pruža uslugu privremenog smještaja žrtvama obiteljskog nasilja, odraslim osobama i djeci, a smještaj se osigurava putem CZSS-a.099 835 7335